ceny w niemczech

Ceny w Niemczech – sytuacja lipiec 2022 i prognozy

Ostatnie dwa lata z pandemią w tle, a teraz wydarzenia ostatnich kilku miesięcy – tocząca się wojna w Ukrainie przygotowały idealny grunt na to, co i tak nas już od dłuższego czasu czekało – światowy kryzys i szalejącą inflację. Ceny rosną w zastraszającym tempie, a wiele z nas zastanawia się co robić, aby utrzymać dotychczasowy poziom życia lub w ogóle utrzymać się na powierzchni…

Dla tych, którzy myślą o wyjeździe do Niemiec, ale teraz z powodu dużych zmian cen popadli w wątpliwości, czy podołają finansowo przygotowałam zestawienie aktualnych cen za podstawowe produkty spożywcze, ceny energii i gazu, paliwa jak i przeszukałam niemieckie media w celu znalezienia prognoz tego co nas czeka w najbliższych miesiącach.

To pytanie stawia sobie wiele osób mieszkających już  w Niemczech. Część z nas już dostała informacje z nowymi cenami za energię i gaz, jednak okres rozliczeń za prąd przypada pod koniec roku i wtedy spodziewam się ogólnego lamentu, jak rozesłane zostaną rachunki z niedopłatami. 

Niestety ceny energii w Niemczech, podobnie jak w Polsce wzrosną. Na ten moment najłatwiej określić ile powinniśmy mniej-więcej płacić za gaz czy prąd z pomocą portalu preisvergleich.de

Które grupy produktów spożywczych najbardziej podrożały?

Zakupy spożywcze - źródło: canva.com

Jedne z najbardziej kłujących skoków cen, są ceny mięsa drobiowego. Za kilogram piersi z kurczaka jeszcze kilka miesięcy temu trzeba było zapłacić ok. 6 €, dzisiaj jest to już praktycznie 10 €. Mięso wołowe od lat jest drogie, dzisiaj za kilo rolady wieprzowej trzeba dać…

Druga kategoria, która najbardziej daje po kieszeni przeciętnemu człowiekowi to ceny nabiału. Jajka, ser żółty, masło – ich ceny w porównaniu do cen sprzed roku przyprawiają o zawrót głowy. 

Ceny w Niemczech - jedzenie, napoje, chemia domowa

Zestawienie cen zrobiłam na podstawie cen z Kauflanda i Lidla. Sklepy odwiedziłam 7 lipca 2022. Wybierałam te same produkty, najczęściej marki własne wspomnianych supermarketów. Ewentualnie wzbieraam najtańsze z oferty lub wybierałam też marki dostępne także w Polsce, np. Lenor, Ariel czy Vegeta. Gdzie się dało sprawdzałam ceny za okrągły kilogram, nawet jak w paczce było np. 750 g. Ponadto są to codzienne ceny, więc podczas promocji można je dostać taniej. Gdzie pamiętałam, tam wpisałam stare ceny sprzed paru miesięcy, dla zobrazowania podwyżek.

Ceny wydają się być bardzo zbliżone – ceny tylko w kilku przypadkach różniły się o 10 centów, raz na korzyść jednego sprzedawcy, a raz drugiego.

Jedynie na zwykłym chlebie pszennym pieczonym na miejscy w sklepowych “piekarniach” trafiła się największa różnica w cenach: za kilogramowy bochenek chleba w Lidlu trzeba zapłacić 1,69 €, a w Kauflandzie tylko 1,19 €.

Ceny pomidorów i ogórków zachowały odwrotną tendencję, ale pamiętajmy, że są to produkty sezonowe i w okresie zimowym były zdecydowanie droższe niż teraz, w środku lata.

Produkt
Aktualna cena
Stara cena
PIECZYWO
Chleb pszenny kg
1,19 €
0,99 €
Bułka pszenna
0,17 €
OWOCE I WARZYWA
Ziemniaki kg
1,20 €
0,80
Cebula kg
1,25 €
Jabłka kg
1,99 €
Pomidory na gałązce kg
1,59 €
2,49 €
Ogórek szklarniowy szt.
0,55 €
1,29 €
Marchew kg
0,95 €
Banany kg
1,19 €
Cytryny kg
2,39 €
Papryka czerwona kg
2,99 €
NABIAŁ
Jajka 10 szt.
1,99 €
1,29 €
Mleko 3,5% UHT 1 l
0,92 €
Masło 250 g
2,29 €
1,59 €
Ser żółty plastry 400 g
2,59 €
1,99 €
MIĘSO
Filety z kurczaka paczkowane kg
9,79 €
ok. 6 €
Mięso mielone wieprzowo-wołowe kg
7,49
INNE ARTYKUŁY SPOŻYWCZE
Cukier 1 kg
0,69 €
Dżem truskawkowy 450 g
0,99 €
Ryż Basmati 1 kg luz
2,19 €
1,99 €
Makaron spagetti 500 g
0,89 €
Olej słonecznikowy 1 l
2,39 €
0,99 €
Olej rzepakowy 1 l
1,79 €
0,99 €
płatki czekoladowe kulki do mleka 750 g
2,19 €
1,99 €
Przyprawa Vegeta 250 g
1,99 €
NAPOJE I ALKOHOLE
Woda źródlana 1,5 l
0,13 €
Sok jabłkowy 1,5 l
1,19 €
Sok pomarańczowy 1,5 l
1,33 €
Coca-Cola 1 l
1,19 €
Wino Mosel białe słodkie 1 l
2,49 €
2,29 €
Piwo Tyskie butelka 0,5 l
0,80 €
CHEMIA DOMOWA
Papier toaletowy 8x200 listków 3 warstwy
2,75 €
1,99 €
Płyn do płukania Lenor 1 l
2,45 €
1,49 €
Płyn do naczyń Fit 500 ml
1,05 €
Tampony normal 80 szt.
2,35 €

Problemy z zaopatrzeniem sklepów?

Pierwsze dwa – trzy miesiące od napadu Rosji na Ukrainę dały się odczuć klientom niemieckich sklepów. W pierwszym momencie klienci rzucili się na papier toaletowy (?!), jednak sytuacja już po 2-3 tygodniach wróciła do normy.

Kolejnym towarem deficytowych stał się olej – głównie słonecznikowy. Na ten moment już od dobrego miesiąca oleju słonecznikowego mamy w opór w sklepach, jednak ceny, jak pisałam wcześniej, niestety mocno poszybowały w górę.

Ostatnią rzeczą, z którą są problemy z dostępnością jest najzwyklejsza, najtańsza mąka pszenna. Ogólnie mąka jest, ale zamiast zapłacić za nią 0,45 € mamy do wyboru mąki od 0,99 € do 2,45 € za jakieś super bio. Jak od czasu do czasu pojawi się ta zwykła tania mąka, to przeważnie są narzucone ograniczenia do 2 sztuk na klienta. Dodatkowo zaobserwowałam w moim sklepie, gdzie na codzień robię zakupy, że półki z produktami wytwarzanymi z mąki jak makarony, ciasta instant (czyli dodaj wodę, zmiksuj i upiecz) oraz gotowe ciasta często świecą pustkami.

W międzyczasie były też ciężko kupić ryż, kukurydzę i pieczarki w puszce. Tutaj ciężko mi znaleźć przyczynę 🙂 Na szczęście na ten moment wszystko znów jest w sklepach, choć za wiele rzeczy musimy zapłacić więcej.

Jak zaoszczędzić na zakupach?

Kilka tipów jak wydać mniej na jedzenie.

Pewnie Ameryki nie odkryję, ale wypada wspomnieć: kupowanie produktów w promocjach. Często kupuję 2-3 sztuki na zapas, jeśli są w promocji, a ja wiem, że je regularnie używam.

Druga możliwość: robienie zakupów wieczorem, szczególnie w piątki i soboty. Wtedy wiele świeżych produktów jest przeceniona nawet i o 80%, bo rano będzie nowa dostawa, a to co zostanie z dnia poprzedniego i tak zostanie spisane na straty. Rozejrzyj się więc wtedy uważnie na dziale owoców i warzyw, a także na mięsnym i nabiale. W końcu wiele rzeczy można zamrozić, aby przedłużyć ich czas przydatności do spożycia. Minus: o tej porze wybór jest ograniczony, a wiele produktów wyprzedanych.

Trzecia sprawa: przy okazji odwiedzin w Polsce kupić i przywieźć to, co tutaj wychodzi zdecydowanie drożej.  Sama będąc w Polsce zaopatruję się głównie w wędliny i ewentualnie rzeczy, które są tu ciężko dostępne lub drogie.

Co sama najczęściej przywożę z Polski?

Do tej pory najczęściej obok wędlin były to warzywa i owoce, m. in. buraki czerwone, pietruszka, grapefruty, ogórki gruntowe i młode ziemniaki. Podnadto zawsze zaopatrywałam się w Polsce w różnego rodzaju kasze i nasz zwykły makaron nitki do rosołu, bo jakoś nie umiem trafić w Niemczech na taki “idealny”. Zakwas na żurek i barszcz i mrożone pierogi z mięsem, bo niestety lepienie pierogów mi w ogóle nie idzie. I pyszna Maślanka Mrągowska dla dzieci.

Ceny paliwa w Niemczech

I na tym polu Polska i Niemcy wypadają podobnie. Ceny w ostatnich miesiącach biją kolejne rekordy. Tak drogo nie było jeszcze nigdy. I choć w dalszym ciągu to w Polsce zatankujemy taniej, to ta różnica zaczyna się coraz bardziej zacierać.

Poniżej dla porównania zrzut ekranu ze strony automobile.pl z cenami paliw z dnia 7 lipca 2022. Zaznaczyłam też najwyższe średnie ceny dla każdego rodzaju paliwa, tak z ciekawości.

Zrzut ekranu z cenami paliw w Polsce z dnia 7 lipiec 2022 ze strony autocentrum.pl
Źródło: autocentrum.pl dnia 07.07.2022

Niestety nie udało mi się znaleźć podobnego zestawienia z cenami paliw dla Niemiec, więc stwierdziłam, że wrzucę Wam tutaj ceny z pobliskich stacji benzynowych. Przy okazji tip – na tej stronce po wpisaniu kodu pocztowego porównacie ceny paliw na stacjach w najbliższej okolicy. Okazało się, że na stacji w sąsiedztwie mojego miejsca pracy jest najtaniej, a tam gdzie tankuje zazwyczaj – najdrożej 🙈 muszę zmienić przyzwyczajenia…

Fotki ze stacji paliw w Crimmitschau, jedna niecałe 10 km od zjazdu A4, druga parę kilometrów dalej. Zdjęcia z 7 lipca 2022. Niestety nie na każdej stacji w Niemczech znajdziemy LPG, w każdym razie u mnie w mieście na Aralu trzeba zapłacić 0,99 € za litr. Warto rozejrzeć się za stacjami samoobsługowymi do gazu, wtedy zapłacimy zdecydowanie mniej.

Ceny paliw stacja Sprint Niemcy 7.7.2022
Ceny paliw stacja Star Niemcy 7.7.2022

Czy zapłacimy więcej za energię?

Na tym polu również czekają nas podwyżki. Pamiętam piękne czasy, 8 lat temu, kiedy zaczynałam moją przygodę w Niemczech, to 1 kilowatogodzina prądu kosztowała 0,24 €. Teraz, wg czerwcowych statystyk, jest to koszt średnio 0,37 €, plus oczywiście musimy doliczyć do tego ok. 12-20 € Grundgebühr co miesiąc (czyli coś jak opłata przesyłowa w Polsce).

Warto dokładnie przyjżeć się cenom za kWh, bo robiąc teraz research do tego artykułu znalazłam wiele ofert z ceną za ponad 0,50 € za kWh! Ewentualnie świadomie i regularnie zmieniać dostawców energii wraz z końcem promocyjnych okresów dla nowych klientów.

U mnie okres rozliczeniowy przypada na listopad i liczę się z tym, że rachunek może zaskoczyć. Na szczęście dzięki uruchomieniu solarów udało nam się zaoszczędzić sporo prądu, więc mam nadzieję, że nie będzie tragicznie.

Gaz to kolejne wielkie zmartwienie Niemców. O ile gaz w Niemczech nie jest popularny w kuchni przy gotowaniu, to za to wiele mieszkań i domów ogrzewane jest gazem. Póki Rosja grozi zakręceniem kurka, a rząd nie znajdzie zapewnienia dostaw gazu z innego źródła, to ceny mogą szaleć. Jeszcze gorsze jest widmo braku gazu i marznięcia w środku zimy we własnym domu. Na razie rząd niemiecki uspokaja, twierdząc, że rezerwy są wystarczające na nadchodzącą zimę, ale z tego co słyszę od zwykłych obywateli, to kominki na drewno stały się na ten moment bardzo pożądanym towarem, bo wiele ludzi próbuje się zabezpieczyć przed tą ewentualnością, jak i zaoszczędzić na gazie. Z drugiej strony pojawiają się wiadomości, że niektórzy liferanci gazu nie przyjmują nowych klientów z powodu gazowego kryzysu (źródło: swr.de), więc nie ma się co dziwić, że alternatywne źródła ogrzewania znalazły się w centrum zainteresowania zwykłych obywateli. W różnych źródłach mówi się też, że ludzie ogrzewający gazem domy będą musieli wydać tej zimy nawet i 1000 € więcej, czyli jeszcze razy tyle co dotychczas (źródło: merkur.de).

Jak się będą kształtować ceny w Niemczech w najbliższym czasie?

Inflacja w Niemczech prognoza 2023
Źródło: de.statista.com

Ogólnie na ten moment, lipiec 2022, inflacja wynosi 7,8%, czyli delikatnie spadła w stosunku do miesiąca poprzedniego o kilka punktów procentowych, jednak jest to prawdopodobnie zasługą rabatu na paliwo i biletu za 9 Euro. Z tego co wyczytałam, to inflacja  zostanie z nami przez najbliższe miesiące, więc wciąż się możemy spodziewać wzrostów cen, na szczęście daleko nam do hiperinflacji, którą znamy na przykład z końcówki lat 80. zeszłego wieku. Ekonomiści mówią, że ceny się ustabilizują, gdy ustabilizuje się też zaopatrzenie w energię (jak dla mnie Niemcy mogliby pomyśleć o ponownym uruchomieniu wygaszonych elektrowni atomowych).

Jednak tak tanio jak było w zeszłym roku czy dwa lata temu już nie wróci. Jednak prognozy na kolejny rok są dobre, bo inflacja powinna zdecydowanie zwolnić. Poniżej zrzut ekranu z średnią roczną inflacją od 2008 roku + prognoza na 2023.

Zobacz inne posty na temat życia w Niemczech:

Praca w Zwickau

Baza pośredników pracy w Zwickau Mała ściąga dla moich klientów i osób z Zwickau i najbliższych okolic :)Często padają pytania...
Read More

Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży

Często dostaję od Was pytania, co zrobić gdy umowa o pracę na czas określony kończy się akurat w trakcie ciąży....
Read More
Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży

Jesień 2023: Czy bym się teraz wyprowadziła z dziećmi do Niemiec?

Ostatni rok dużo pozmieniał w sytuacji społecznej i gospodarczej w Niemczech. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec z całą...
Read More
Jesień 2023: Czy bym się teraz wyprowadziła z dziećmi do Niemiec?

Mandaty w Niemczech

Przekroczenie prędkości, jazda na czerwonym, albo może po prostu źle zaparkowane auto?Fotoradar strzelił Ci zdjęcie i nie wiesz, czego się...
Read More
Mandaty w Niemczech

Język niemiecki – jak nauczyć się samodzielnie

Każdy, kto wyjeżdża do innego kraju staje przed wyzwaniem porozumienia się w innym języku. Wcześniejsza nauka języka obcego w szkole...
Read More
Język niemiecki – jak nauczyć się samodzielnie

Wielkanoc w Niemczech – tradycje, zwyczaje i ciekawostki

Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich, a jej obchody w Niemczech sięgają wielu wieków wstecz. Według tradycji,...
Read More
Wielkanoc w Niemczech – tradycje, zwyczaje i ciekawostki

Apostazja, czyli wyjście z kościoła w Niemczech

Dzisiaj temat dla jednych dość kontrowersyjny, ale myślę, że dla wielu innych bardzo przydatny. A mianowicie, chciałabym Wam dzisiaj podpowiedzieć...
Read More
Apostazja, czyli wyjście z kościoła w Niemczech

Wschód vs Zachód Niemiec – która strona Niemiec jest atrakcyjniejsza?

W tym wpisie chciałabym obalić kilka stereotypów dotyczących dwóch różnych części Niemiec. Wschód i Zachód. Stare DDR-y i nowoczesne RFN....
Read More
Wschód vs Zachód Niemiec – która strona Niemiec jest atrakcyjniejsza?

Natychmiastowe wypowiedzenie pracy w Niemczech – i co teraz?

Problem natychmiastowych wypowiedzeń wśród polskich pracowników najczęściej występuje w tzw. Leihfirmach lub Zeitarbeitfirmach, czyli po polsku w firmach pośredniczących w...
Read More
Natychmiastowe wypowiedzenie pracy w Niemczech – i co teraz?

Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w ING

REKLAMAChcesz założyć konto w niemieckim banku, ale nie chcesz czekać na wolny termin albo nie rozmawiasz zbyt dobrze po niemiecku?...
Read More
Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w ING

2 komentarze

 1. Sebastian pisze:

  Jak obecnie wyglądają ceny podstawowych produktów i czy standard życia nie jest w tej chwili niższy?Pozdrawiam.

  1. Witam!

   Fakt, niestety niektóre ceny się w ostatnim czasie mocno pozmieniały i rachunki za energię wyraźnie wzrosły. Inflacja jednak robi swoje i wiele osób narzeka, choć i rząd stara się zrobić coś, aby poprawić sytuację.

   W najbliższym czasie planuję artykuł z omówieniem aktualnej sytuacji, więc zapraszam do obserwowania bloga lub mojej strony na Facebooku, gdzie zamieszczam linki do najnowszych postów 🙂

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.