Źródło: canva.com

Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w ING

REKLAMA

Chcesz założyć konto w niemieckim banku, ale nie chcesz czekać na wolny termin albo nie rozmawiasz zbyt dobrze po niemiecku? Świetnie trafiłeś*aś! Przygotowałam dla Ciebie przewodnik krok po kroku jak samodzielnie założyć konto w banku ING, z minimum formalności i prawie bez wychodzenia z domu.

Na początek wypada przybliżyć wady i zalety tego konta, jak i jego dodatkowe funkcje. Jeśli chcesz przejść bezpośrednio do instrukcji otwarcia konta, to kliknij tutaj.

Dlaczego ING?

A oto lista najważniejszych zalet konta osobistego w niemieckim ING:

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych opcji na niemieckim rynku i jedno z najtańszych kont osobistych w Niemczech. Sama używam już od 7 lat.

Czemu tak jest? Poszukajcie oddziału ING – nie znajdziecie ich. Ponieważ jest to bank internetowy i wszystko właściwie obsługujesz sam ze swojego smartfona lub komputera, to nie musisz płacić za utrzymanie setek filii i ich pracowników.

Za to wszystkoprzejrzyście zobaczysz, gdy zalogujesz się do swojego konta. To Ty sam obsługujesz przelewy  (darmowe), sam możesz złożyć wniosek o pożyczkę. Sam zwiększysz limit na wypłatę z bankomat[ danego dnia. Sam nadasz lub zmienisz PIN do karty, czy nawet ją zablokujesz po kradzieży czy zgubieniu. Obsługa konta jest banalnie prosta, a w razie potrzeby pracownik na infolinii służy pomocą.

Kolejnym plusem jest to, że w całych Niemczech jest tylko jednen ING. Dlaczego? Tu moje doświadczenia z innym bankiem. Na przykład Volksbank, gdzie miałam kiedyś konto, jest bankiem regionalnym, podobnie jak Sparkasse. I jakie było moje zdziwienie, gdy po przeprowadzce do innego Bundeslandu poszłam zrobić przelew do banku (nie pytajcie czemu nie przez internet – dłuuuga historia znów na niekorzyść VB) i okazało się, że nie mogę tego zrobić, bo wprawdzie to Volksbank, ale już inny… Musiałam zapakować się w samochód i jechać kilkadziesiąt kilometrów aby zapłacić te rachunki. Rada pani z banku – trzeba zamknąć tamto konto i otworzyć nowe, znów termin, znów czekanie i znów informowanie wszystkich, że mam nowe konto.  To zdecydowało o pożegnaniu się z Volksbankiem i założeniem konta w ING. I bardzo dobrze, bo potem jeszcze dwa razy zmieniałam w krótkim czasie landy i powtarzanie tej historii za każdym razem było by bardzo uciążliwe. Więc jeśli często się przeprowadzasz, to ING jest idealnym rozwiązaniem. Wystarczy, że z poziomu komputera zaktualizujesz swój adres. I już.

Nowością, która się pojawiła pod koniec 2022 roku jest ING Bargeld, czyli wpłacanie na konto i wypłacanie pieniędzy z konta w sklepach (listę sieci w których możecie to zrobić, znajdziecie w aplikacji, a należą do nich m. in. REWE, PENNY, dm-drogerie markt, ROSSMANN) bez użycia karty. Potrzebny będzie tylko dostęp do aplikacji ING. Można wpłacić i wypłacić pieniądze bez konieczności zrobienia zakupów na wskazaną kwotę. Jednak za każdą wpłatę (min. 50 €, max. 999,99 €) potrącona zostanie opłata w wysokości 1,5% od wpłacanej kwoty. Wypłaty też mają limit 10-300 €, ale są darmowe.

Na co trzeba uważać?

Wielkim plusem jest możliwość pobrania pieniędzy praktycznie z każdego bankomatu za darmo pod warunkiem, że kwota nie będzie niższa niż 50€ i że użyjesz karty VISA (sama się nadziałam kilka razy na ten haczyk, że użyłam tej zapasowej karty i potrąciło mi z konta jakieś 5 € za wypłacenie pieniędzy z bankomau, teraz już bardziej uważam). Listę dostępnych za darmo bankomatów znajdziecie w aplikacji ING Banking, wraz z ich położeniem na mapie. ING zapewnia, że obsługuje darmowo 97% bankomatów w Niemczech. Sprawdź czy ten najbliższy nie należy do tych pozostałych 3%.

Jeśli na czas nie przekierujesz swoich wypłat na to konto, a masz na to 3 miesiące, to jednak będziesz musiał*a zapłacić 4,90 € za każdy miesiąc. Pamiętaj, musisz mieć wpływy przynajmniej 700 € co miesiąc, aby być zwolnionym z opłat za prowadzenie konta (lub nieukończone 28 lat)

Założenie konta w ING - instrukcja

1.

Wejdź na stronę ING ->

2.

Kliknij w Girokonto eröffnen lub Jetzt eröffnen!

3.

Wybierz jedną z dwóch opcji – konto osobiste (Einzelkonto) lub konto dla dwojga (Gemeinschaftskonto)

1

4.

Wypełnij dane formularza – na zrzucie ekranu podaję, co powinnieneś*aś wpisać w kolejne rubryki.

Kliknij Weiter

Konto w niemieckim banku 2

Uwaga! Niestety wymogiem jest posiadanie niemieckiego numeru telefonu, ponieważ na ten numer będą wysyłane kody uwierzytelniające.

Podobnie z e-mailem: podaj adres, z którego korzystasz i na który jesteś się w stanie zalogować.

5.

Wypełnij dane formularza – na zrzucie ekranu podaję, co powinnieneś*aś wpisać w kolejne rubryki i znów kliknij Weiter

3 1

6.

Sprawdź wpisane przez Ciebie dane. Jeśli są prawidłowe kliknij Weiter, jeśli nie kliknij w Korrigieren i je popraw.

4 1

7.

Teraz czas na wybranie jednej z dwóch opcji.

Chcesz tylko kartę VISA, wybierz okienko po lewej.
Chcesz dodatkową kartę Maestro do Twojego konta (płatną co miesiąc 0,99 €), wybierz okienko po prawej.

Kliknij Weiter

5 1

8.

Pozostało uzupełnić jeszcze kilka danych osobowych.

Uzupełnij wg wskazówek z obrazka. Oczywiście wybierz taki kraj urodzenia i narodowość, jakie Ciebie dotyczą.

Ściąga: stan cywilny:

  • ledig – panna/kawaler
  • verheiratet – żonaty/zamężna
  • geschieden – rozwiedziony*a
6

Kliknij Weiter

9.

Pozostało uzupełnić jeszcze kilka danych osobowych.

Uzupełnij wg wskazówek z obrazka. 

Polecam wpisać ten Steuer-ID, mimo, że nie jest koniecznie wymagany, bo po jakimś czasie zablokują Ci dostęp do aplikacji na telefonie. Już pomagałam pewnej osobie to odkręcić, wypełniając skomplikowany formularz. Więc lepiej sobie nie utrudniać sobie życia.

7

Kliknij Weiter

10.

Teraz czas na decyzję, czy chcesz mieć możliwość zejścia na minus. Zalecają, aby kwota nie była wyższa niż 3 Twoje miesięczne dochody netto. W ogóle polecam wybrać opcję, Später vielleicht, bo często odrzucają wniosek, jeśli np. dopiero zacząłeś*ełaś pracę i jesteś krótko w DE. Po otwarciu konta możesz w każdej chwili ustanowić to Dispo, podwyższyć kwotę lub ją zmniejszyć.

Pamiętaj, za ujemne saldo są pobierane odsetki (co kwartał).

8

Kliknij Weiter

11.

Tu już będzie szybko, zaznacz haczyk i kliknij Weiter.

9

12.

Uff, bank przyjął Twój wniosek o otworzenie konta.

Teraz pozostaje tylko jedna ważna sprawa – potwierdzenie tożsamości. Aby to zrobić kliknij w Zum POSTIDENT Portal

10

13.

Zostałeś przekierowany na stronę portalu identyfikacyjnego.

 Masz dwie opcje: wideochat lub wizyta na poczcie. Polecam tą drugą. 

Przygotuj dowód osobisty lub paszport i albo kliknij w Videochat i idź na żywioł i potwierdź swoją tożsamość w rozmowie na żywo.

Albo kliknij w Postfiliale, podaj swój adres e-mail…

11

14.

…i potem z wydrukowanym mailem od nich i dokumentem idź do wskazanej filii. Dasz pani “w okienku” i dowód i ten wydrukowany kupon i ona już będzie wiedziała co z tym zrobić.

12

Właściwie to już KONIEC, po wypełnieniu wszystkich tych kroków konto jest otwarte. Ale jeszcze mała wskazówka, żebyście nie byli zaskoczeni:

15.

W międzyczasie ING wyśle Wam takiego maila z dokumentem PDF zabezpieczonego hasłem. To w nim znajdziecie wszystkie ważne informacje na temat Waszego konta, jak numery Twoich dwóch nowych kont (w Niemczech powszechnie nazywany IBAN) – Girokonto (czyli osobiste) i Extra-konto (oszczędnościowe)

13

Hasło do tego PDFa stanowi Wasz  kod pocztowy, który podaliście w adresie. W razie problemów z otwarciem pliku ściągnij program Acrobat z podanego w mailu linka.

A w przeciągu kilku dni na Wasz adres zostanie dostarczona karta. PIN do niej nadacie w aplikacji ING Banking.

Jeszcze kilka wskazówek

Karta VISA konto w niemczech. Źródło: canva.com

Jeśli masz tylko kartę VISA, to nie znajdziesz na niej standardowego numeru konta.

Właściwy numer znajdziesz logując się na aplikacji lub przez komputer do ING Internetbanking lub w liście z maila od ING.

Konto bez problemu obsługuje przelewy zagraniczne, więc jak chcesz przelać pieniądze na polskie konto złotówkowe, to nie ma problemu, kurs też nie jest tragiczny.

Terminal płatniczy konto w niemczech. Źródło: canva.com
Euro - Złotówka? konto w niemczech. Źródło: canva.com

Płacąc kartą za granicą, w tym przypadku najczęściej pewnie w Polsce, wybieraj na terminalu płatność w złotówkach – opłaca się bardziej 🙂 jednak za każdą transakcję za granicą, jak i podjęciem pieniędzy z bankomatu trzeba doliczyć 1,99% opłaty.

Jakbyś miał*a jeszcze problemy z założeniem tego konta, to pisz do mnie: KONTAKT

Zobacz inne posty na temat życia w Niemczech:

Praca w Zwickau

Baza pośredników pracy w Zwickau Mała ściąga dla moich klientów i osób z Zwickau i najbliższych okolic :)Często padają pytania...
Read More

Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży

Często dostaję od Was pytania, co zrobić gdy umowa o pracę na czas określony kończy się akurat w trakcie ciąży....
Read More
Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży

Jesień 2023: Czy bym się teraz wyprowadziła z dziećmi do Niemiec?

Ostatni rok dużo pozmieniał w sytuacji społecznej i gospodarczej w Niemczech. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec z całą...
Read More
Jesień 2023: Czy bym się teraz wyprowadziła z dziećmi do Niemiec?

Mandaty w Niemczech

Przekroczenie prędkości, jazda na czerwonym, albo może po prostu źle zaparkowane auto?Fotoradar strzelił Ci zdjęcie i nie wiesz, czego się...
Read More
Mandaty w Niemczech

Język niemiecki – jak nauczyć się samodzielnie

Każdy, kto wyjeżdża do innego kraju staje przed wyzwaniem porozumienia się w innym języku. Wcześniejsza nauka języka obcego w szkole...
Read More
Język niemiecki – jak nauczyć się samodzielnie

Wielkanoc w Niemczech – tradycje, zwyczaje i ciekawostki

Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich, a jej obchody w Niemczech sięgają wielu wieków wstecz. Według tradycji,...
Read More
Wielkanoc w Niemczech – tradycje, zwyczaje i ciekawostki

Apostazja, czyli wyjście z kościoła w Niemczech

Dzisiaj temat dla jednych dość kontrowersyjny, ale myślę, że dla wielu innych bardzo przydatny. A mianowicie, chciałabym Wam dzisiaj podpowiedzieć...
Read More
Apostazja, czyli wyjście z kościoła w Niemczech

Wschód vs Zachód Niemiec – która strona Niemiec jest atrakcyjniejsza?

W tym wpisie chciałabym obalić kilka stereotypów dotyczących dwóch różnych części Niemiec. Wschód i Zachód. Stare DDR-y i nowoczesne RFN....
Read More
Wschód vs Zachód Niemiec – która strona Niemiec jest atrakcyjniejsza?

Natychmiastowe wypowiedzenie pracy w Niemczech – i co teraz?

Problem natychmiastowych wypowiedzeń wśród polskich pracowników najczęściej występuje w tzw. Leihfirmach lub Zeitarbeitfirmach, czyli po polsku w firmach pośredniczących w...
Read More
Natychmiastowe wypowiedzenie pracy w Niemczech – i co teraz?

Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w ING

REKLAMAChcesz założyć konto w niemieckim banku, ale nie chcesz czekać na wolny termin albo nie rozmawiasz zbyt dobrze po niemiecku?...
Read More
Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w  ING

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.