jakie zmiany w Niemczech w 2023
|

Jakie czekają nas zmiany w Niemczech w 2023 roku?

Jak co roku z nadejściem stycznia zmieniają się niektóre regulacje. Co czeka nas w 2023, czy będą to pozytywne zmiany, czy raczej uderzą nas po kieszeni? Odpowiedzi znajdziecie w tekście poniżej.

Podatki

Kwota wolna od podatku

Dobra wiadomość dla pracowników i przedsiębiorców – od stycznia wzrasta o 534 € kwota wolna od podatku dochodowego. W 2023 wynosić ona będzie 10 908 €.

Co ciekawe, to to, że w 2024 roku wzrośnie ona ponownie do poziomu 11 604 €.

Podatki. Źródło: canva.com

Ulga na dzieci

W tym przypadku ucieszą się rodzice, którzy zamiast na Kindergeld postawili na ulgi podatkowe. Od 2023 wzrasta wysokość ulgi podatkowej na dzieci z 8 952 € na 9 312 €. 

Reforma podatku od gruntu

Właściciele gruntów i nieruchomości mają jeszcze niespełna miesiąc czasu na wypełnienie Grundsteuererklärung.

Jest to pierwsza część większej reformy, której skutki odczujemy dopiero w 2025 roku, kiedy to na podstawie tych sprawozdań od nowa wyliczona zostanie wysokość podatku od gruntu dla naszych nieruchomości. Reforma ma na celu ujednolicenie sposobu naliczania tego podatku we wszystkich landach, a także, niestety, zwiększenie wpływów do kasy gmin.

Składka emerytalna a podatki

Podatnicy od 1 stycznia mogą w pełni odliczyć składki emerytalne od podatku.

Za to w przyszłości będą składki od emerytur będą odliczane przy wypłacie.

Ryczałt dla oszczędzających

Wzrasta wysokość kwoty zarobionej z oprocentowania własnego kapitału, która będzie wolna od podatku od zysku. Od rego roku bedzie to już 1 000 € (w poprzednim roku 801 €), dla rozliczających się razem małżeństw jest to odpowiednio 2 000 €.

Uwaga! Aby skorzystać z tej zniżki, należy ją koniecznie uwzględnić w rozliczeniu podatkowym!

Aby zapobiec zimnej progresji

Niemiecki prawodawca próbując walczyć z inflacją wprowadził zmiany w taryfach podatkowych, a mianowicie:

  • podniesienie wysokości wspomnianej wcześniej kwoty wolnej od podatku
  • wzrasta “szczytowa” stawka podatkowa (Spitzensteuersatz) z 58 597 € na 62 810 €
  • podatek dla najbogatszych (Höchststeuersatz lub Reichensteuer) pozostaje na niezmienionym poziomie 45% i będzie dotyczył tego, kto osiągnie dochód ponad 277 825 € w roku
  • i podatek solidarnościowy: wiem, że od 2021 dotyczy niewielu z nas, ale należy o tym też wspomnieć. Próg, który trzeba osiągnąć aby trzeba było go płacić również wzrósł z 16 956 € na 18 130 € osiągniętego podatku dochodowego dla singli i z 33 912 € na 36 260 € w przypadku małżeństw.

Łatwiej tłumacząc te podatki dla najbogatszych:

“Szczytowy” próg procentowy wynosi 42% i wchodzi się na niego osiągając dochód od 62 810 do 277 826 € na rok. Kto jednak zarobi więcej niż wspomniane 277 826 €, zostaje opodatkowany najwyższym podatkiem w Niemczech zwanym podatkiem dla bogaczy i wynoszącym 45%.

Kwota wolna od podatku dla uczących się zawodu (Ausbildungsfreibetrag)

W tym roku wzrasta też kwota wolna od podatku dla rodziców dzieci, które robią Ausbildung i skończyły już 18 lat. Ma to na celu skompensować specjalnych potrzeb ponoszonych w ramach nauki zawodu. 
Jeśli Twoje dziecko jest na Ausbildung, skończyło 18 lat i nie mieszka już z Tobą, to zapytaj o Ausbildungsfreibetrag swojego księgowego – ujmie to wtedy w Twoim rozliczeniu podatkowym.

Energia

Energia. Źródło: canva.com

Mimo, że ceny energii oszalały już w 2022 roku, to dopiero od marca 2023 mają wejść w życie przepisy dotyczące zahamowania cen prądu, ogrzewania z ciepłowni i gazu. Na szczęście dwa pierwsze miesiące tego roku także zostaną wzięte pod uwagę i pieniądze zapewne zostawione energiobiorcom.

Czekamy tylko na zatwierdzenie końcowej wersji tych przepisów przez rząd niemiecki. 
A jak będzie to dokładniej wyglądało w praktyce?

Państwo ma dopłacić 80% poprzedniego rocznego zużycia. Co to oznacza dla nas? Ceny gazu dla gospodarstw domowych i małych przedsiębioców mają zostać ograniczone do 12 Centów za kWh, w przypadku ogrzewania z sieci do 9,5 Centów za kWh. Zniżki mają zostać ujęte już w naszych miesięcznych rachunkach, więc spodziewajcie się w okolicach lutego-marca nowych podliczeń rachunków.

Podobnie będzie w przypadku prądu, tu państwo także ma subwencjonować 80%, a cena za kWh energii ma zostać ograniczona do 40 Centów.

Praca

Home Office. Źródło: canva.com

Ryczałt za HomeOffice

Jeśli pracujesz od czasu do czasu na HomeOffice, to od 2023 za każdy dzień kiedy pracowałeś*aś wyłącznie z domu, odliczyć 5 € od podatku. Od tego roku jest to maksymalnie 1000 € na rok (w zeszłym roku było to tylko 600 €). To oznacza, że możesz teraz odliczyć do 200 dni pracy na HomeOffice.

Midijob

Praca na Midijob, czyli uogólniając najczęściej na część etatu. Do Midijob zaliczamy te prace, gdzie zarabia się między 521 a 2000 € brutto ( wcześniej  górna granica była na 1600 €). Pracujący na Midijob nie muszą płacić pełnych składek socjalnych.

Możliwości zarobkowe dla emerytów

Od tego roku przepadają limity na dodatkowy zarobek dla emerytów, co z pewnością ucieszy wielu aktywnych jeszcze starszych ludzi.

Stawka minimalna w opiece

Uwaga! Podwyżki w branży opieki medycznej. Stawka minimalna zostanie podniesiona w tym roku aż dwa razy – w maju i grudniu.

Stawka dla pomocników w opiece ma wzrosnąć najpierw na 13,90 €, a potem na 14,15 €.

Wykwalifikowani opiekuni medyczni od maja zarobią minimum 14,90 € za godzinę, a od grudnia już 15,25 €/h.

Stawki dla specjalistycznie wykwalifikowanych opiekunów mają wzrosnąć na 17,65 €, a następnie na 18,25 €/h.

Zasiłki socjalne

pieniądze dla rodziny. Źródło: canva.com

Kindergeld

Jedna z najbardziej interesujących zmian w Niemczech w 2023 roku, bo dotycząca sporej części społeczeństwa. 
Od stycznia wzrasta wysokość zasiłku rodzinnego, czyli niemieckiego Kindergeld i to o 31 € na 1. i 2. dziecko oraz 25 € na 3. dziecko i będzie wynosić ono teraz 250 € na każde dziecko. Tak dużej jednorazowej podwyżki nie było od bardzo dawna. Wzrost zasiłku dotyczy wypłat na pierwszą trójkę dzieci, czwarte i kolejne dziecko miały już tą kwotę ustaloną i przy niej pozostają.

Tak więc tutaj mamy miły ukłon w stronę mniejszych rodzin.

Dodatek mieszkaniowy, czyli Wohngeld

Tu także pozytywna wiadomość dla pobierających Wohngeld – wzrosną wartości dodatku mieszkaniowego. O ile dokładnie, ciężko to jednak stweirdzić, bo każdy land i każdy przypadek podliczamy jest indywidualnie, ale szacuje się, że około milion czterysta tysięcy kolejnych gospodarstw domowych może zyskać mieć prawo do dodatku mieszkaniowego. Z szacunków wynika, że średnio będzie można dostać ok. 370 € miesięcznie w ramach Wohngeld. 

Koniec zasiłku socjalnego Harz IV, nadchodzi era Bürgergeld

Najgoręcej dyskutowana zmiana 2023 roku. Zasiłek dla trwałe bezrobotnych i w trudnej sytuacji życiowej nie dość, że zmienia nazwę, to w dodatku dość mocno reguły gry. Wiele Niemców (i nie tylko) burzy się, że przestaje się opłacać pracować, a pobierający zasiłki dla najbiedniejszych nie są motywowani do wzięcia w garść swojego życia zawodowego coraz wyższymi świadczeniami. Że czasami mają lepiej niż ci, którzy sami pracują na swoje utrzymanie.

Ale wracając do tematu – najbardziej potrzebujący dostaną tak zwane minimum egzystencjalne, czyli 502 € (o 53 € więcej niż w zeszłym roku) dla singla. Oczywiście kolejnym członkom rodziny także przyznana zostanie ta zapomoga, w wysokości  zależnej od wieku i innych zmiennym. Pełną tabelkę znajdziesz np. tutaj.

Inne zmiany w Niemczech w 2023 roku

Deutschlandticket, czyli tani bilet na przewozy regionalne

Zmiana, która zapewne ucieszy wiele osób mieszkających w dużych miastach i nieposiadających własnych aut. W kwietniu wraca znany z wakacji tani bilet na autobusy i koleje regionalne. Niestety cena 9 € z wakacji zamienia się na 49 €, ale dla osób kupujących bilety miesięczne z pewnością okaże się ta oferta dużo atrakcyjniejsza.

Bonus dla kupujących auto elektryczne

W ramach wspierania rozwiązań przyjaznych środowisku Niemcy kolejny rok z rzędu wspierają zakup samochodów elektrycznych (żadne hybrydy!). Kupujący mogą liczyć na dodatek ze strony państwa w wysokości od 3 000 € do 4 500 € w zależności od ceny auta.

A co z inflacją i kryzysem? Prognozy

Niemiecki urząd statystyczny (Destatis) opublikował na początku stycznia podsumowanie ubiegłego roku. Już w grudniu inflacja spadła o 0,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Same prognozy także nie sprawdziły się w pełni, bo na szczęście inflacja w 2022 wyniosła mniej, niż przewidywano. Średnia z całego roku wyniosła 7,9%.

Biorąc pod uwagę pierwsze spadki inflacji dwa miesiące pod rząd (listopad i grudzień 2022) i wprowadzone w 2023 roku zmiany pozwalają mieć nadzieję, że sytuacja będzie się powoli stabilizować, choć raczej nie można oczekiwać powrotu starych, niższych cen.

W każdym razie w 2023 roku statystycy w Niemczech oczekują inflacji na poziomie 6-7 %. Wspominają, że o końcu inflacji będzie można mówić dopiero w 2024 roku. I wspominają o tym, że mimo, że inflacja wróci do „zdrowego” poziomu, to czeka nas niestety bolesna utrata dobrobytu.

nadzieja. Źródło: canva.com

Zobacz inne posty na temat życia w Niemczech:

Praca w Zwickau

Baza pośredników pracy w Zwickau Mała ściąga dla moich klientów i osób z Zwickau i najbliższych okolic :)Często padają pytania...
Read More

Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży

Często dostaję od Was pytania, co zrobić gdy umowa o pracę na czas określony kończy się akurat w trakcie ciąży....
Read More
Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży

Jesień 2023: Czy bym się teraz wyprowadziła z dziećmi do Niemiec?

Ostatni rok dużo pozmieniał w sytuacji społecznej i gospodarczej w Niemczech. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec z całą...
Read More
Jesień 2023: Czy bym się teraz wyprowadziła z dziećmi do Niemiec?

Mandaty w Niemczech

Przekroczenie prędkości, jazda na czerwonym, albo może po prostu źle zaparkowane auto?Fotoradar strzelił Ci zdjęcie i nie wiesz, czego się...
Read More
Mandaty w Niemczech

Język niemiecki – jak nauczyć się samodzielnie

Każdy, kto wyjeżdża do innego kraju staje przed wyzwaniem porozumienia się w innym języku. Wcześniejsza nauka języka obcego w szkole...
Read More
Język niemiecki – jak nauczyć się samodzielnie

Wielkanoc w Niemczech – tradycje, zwyczaje i ciekawostki

Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich, a jej obchody w Niemczech sięgają wielu wieków wstecz. Według tradycji,...
Read More
Wielkanoc w Niemczech – tradycje, zwyczaje i ciekawostki

Apostazja, czyli wyjście z kościoła w Niemczech

Dzisiaj temat dla jednych dość kontrowersyjny, ale myślę, że dla wielu innych bardzo przydatny. A mianowicie, chciałabym Wam dzisiaj podpowiedzieć...
Read More
Apostazja, czyli wyjście z kościoła w Niemczech

Wschód vs Zachód Niemiec – która strona Niemiec jest atrakcyjniejsza?

W tym wpisie chciałabym obalić kilka stereotypów dotyczących dwóch różnych części Niemiec. Wschód i Zachód. Stare DDR-y i nowoczesne RFN....
Read More
Wschód vs Zachód Niemiec – która strona Niemiec jest atrakcyjniejsza?

Natychmiastowe wypowiedzenie pracy w Niemczech – i co teraz?

Problem natychmiastowych wypowiedzeń wśród polskich pracowników najczęściej występuje w tzw. Leihfirmach lub Zeitarbeitfirmach, czyli po polsku w firmach pośredniczących w...
Read More
Natychmiastowe wypowiedzenie pracy w Niemczech – i co teraz?

Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w ING

REKLAMAChcesz założyć konto w niemieckim banku, ale nie chcesz czekać na wolny termin albo nie rozmawiasz zbyt dobrze po niemiecku?...
Read More
Jak założyć konto w niemieckim banku? Instrukcja KROK PO KROKU dla internetowego konta w  ING

Jeden komentarz

  1. Sebastian pisze:

    Jak właśnie wyglądają obecne realia w Niemczech,Jak wygląda płaca minimalna zarówno brutto jak i netto oczywiście mniej więcej,pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.