Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży
Często dostaję od Was pytania, co zrobić gdy umowa o pracę na czas określony kończy się akurat w trakcie ciąży. Postaram się odpowiedzieć na nie jak najlepiej tutaj, pewnie niejednej z Was przydadzą się te informacje 🙂
Kobiety w ciąży cieszą się prawną ochroną przed zwolnieniem, ponieważ podczas ciąży nie można wydawać wypowiedzeń. Jednak jeśli pracownica w ciąży jest zatrudniona na czas określony, to powstaje pytanie, czy ochrona przed wypowiedzeniem również obejmuje tę sytuację, lub może nawet umowa na czas określony staje się w ten sposób nieważna? C zrobić gdy czeka Cię zakończenie umowy o pracę podczas ciąży?
Czy umowa o pracę zostanie automatycznie przedłużona z powodu „ochrony” kobiet w ciąży?
Umowa o pracę na czas określony nie jest automatycznie przedłużana w przypadku ciąży, ponieważ ochrona przed wypowiedzeniem ma zastosowanie tylko w przypadku wypowiedzenia. Jeśli umowa o pracę na czas określony po prostu wygasa z upływem czasu, nie jest to jednak równoznaczne z wypowiedzeniem.
Pracodawca nie jest również zobowiązany do przedłużania umowy o pracę pracownicy w ciąży ani do przekształcania jej w umowę na czas nieokreślony.
Czy po zakończeniu umowy o pracę ciężarna musi zgłosić się do urzędu pracy?
Najpóźniej trzy miesiące przed zakończeniem umowy o pracę na czas określony pracowniczka powinna zająć się swoją przyszłością zawodową i zapytać pracodawcę, czy jest zainteresowany dalszą współpracą, być może w formie umowy na czas nieokreślony. Jak już wspomniano, pracodawca nie jest jednak do tego zobowiązany. W tym miejscu nie ma więc różnicy w stosunku do pracowników, którzy nie są w ciąży. Jeśli pracodawca nie rozważa przedłużenia umowy, zakończy się ona w ustalonym terminie.
Konieczne jest zgłoszenie się do urzędu pracy (Agentur für Arbeit – AfA) trzy miesiące przed zakończeniem stosunku pracy. W przeciwnym razie zasiłek dla bezrobotnych może być pomniejszony o jedną czwartą.
Co z świadczeniem macierzyńskim (Mutterschaftsgeld) w takim przypadku?
Jeśli umowa o pracę na czas określony wygasa jeszcze przed okresem ochronnym matki (Mutterschutz), świadczenie macierzyńskie (Mutterschaftsgeld) jest wypłacane wyłącznie przez kasę chorych. Jego wysokość zależy od zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I). Po urlopie macierzyńskim istnieje możliwość ubiegania się o zasiłek rodzicielski lub dalsze korzystanie z zasiłku dla bezrobotnych. Obie te opcje są również możliwe w połączeniu.
Mutterschutzfrist, czyli okres ochronny ciężarnej to czas przed i po porodzie, kiedy kobieta w ciąży nie może pracować.
Zaczyna się 6 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu i kończy się 8 tygodni po porodzie (w standardowych przypadkach).
A co z zasiłkiem rodzicielskim (Elterngeld) gdy umowa o pracę skończy się podczas ciąży?
Wypłata Elterngeld nie zależy od tego, czy pracowało się przed narodzinami dziecka, w przeciwieństwie do jego wysokości. Zapewniona jest minimalna kwota wynosząca 300 € miesięcznie.
W przeciwnym razie wysokość zasiłku rodzicielskiego jest obliczana procentowo od dochodu netto z ostatnich dwunastu miesięcy. Maksymalna kwota wynosi 1 800 € miesięcznie.
Jeśli umowa o pracę na czas określony wygasa w trakcie ciąży, zasiłek rodzicielski jest odpowiednio obniżany. Należy także pamiętać, że korzystanie z zasiłku dla bezrobotnych nie jest traktowane jako dochód.
Zakończenie umowy o pracę podczas ciąży - w skrócie:
Kobieta w ciąży nie może być zwolniona, jeśli pracodawca został poinformowany o ciąży najpóźniej dwa tygodnie po otrzymaniu wypowiedzenia. Umowa o pracę na czas określony nie jest automatycznie przedłużana w przypadku ciąży. Najpóźniej trzy miesiące przed zakończeniem umowy pracowniczka musi zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy w urzędzie pracy. Po zakończeniu umowy o pracę, świadczenie macierzyńskie jest wypłacane wyłącznie przez kasę chorych. Umowa o pracę na czas określony może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową podczas urlopu rodzicielskiego.